Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava

21. 3. 2007

Potrava koriel


 
Agapornisové potřebují jako ostatní druhy vyváženou stravu. Vhodná skladba potravy je ovlivňuje pozitivně zdravotní stav Vašich svěřenců. Nebudu zde uvádět složení všelijakých krmných směsí, ale uvedu zde jednotlivé složky, ze kterých by se měl jídelníček skládat. V zásadě se jedná o tři kategorie: zrní, zelené krmení a ovoce-zelenina.

Zrní

proso - Patří mezi základní zrniny. K dostání je několik druhů - žluté, zelené, červené,Obrazek bílé. Na barvě nezáleží, protože obsah látek je prakticky stejný. Obsah látek v prosu se blíží ideální hranici poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Významný je obsah Fe, vitaminů B1 a B2. Při klíčení se zvyšuje obsah vitaminů A, C, E a minerálů (Na, P, Fe, Mg,...).

oves  - Další významná složka, rod zahrnuje na 35 druhů. Obsahuje hodnotné bílkoviny, má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. Dále obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Mg, Fe, Zn, Mn. Oves má naopak nedostatek vitaminů A a C. Při klíčení má vysoký obsah jódu.

pšenice  - Významná potravina pro mnoho obyvatel planety. Obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Ca, Fe, P. Největší význam má naklíčená - její klíčky obsahují kompletní řadu vitaminů B, dále vitaminy A, C, D a E, z minerálů Fe, P, Mg, Zn, Ca.

slunečnice  - Je pěstována v teplejších oblastech mírného pásma. Z vitaminů obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku (kolem 45%)!!!

lesknice (kanárské proso) - pěstuje se v teplejších oblastech, je velice výživná a pro ptáky dobře stravitelná, vyvolává žízeň, proto ptáci častěji pijí. Obsahuje pouze 1% tuku, podává se s tučnějšími zrninami. !!!

Mezi další zrniny patří např. mohár, bér, konopné semeno, kardi, obiloviny, ...... Vždy musíme dávat pozor na obsah tuku v jednotlivých zrninách. Budeme-li ptákům podávat příliš tučnou stravu, tak nám ztuční a stanou se v chovu nepoužitelní. Svým korelám  míchám zrniny dle dostupnosti, vždy dávám většinu prosa a ovsa a pak přidám trochu slunečnice, kardi, někdy lesknice.....
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

korela

(mimo, 6. 2. 2009 19:26)

preco moja korela si vtrhava perie na hrudi kazdi den viac plis poradte piste na email:milosko21112@azet.sk

Re: korela

(Sára, 21. 10. 2017 14:54)

Pretože sa jej dosť nevenujemte,potrebuje starostlivost,hračky....

PROSBA

(Juraj, 3. 4. 2014 18:21)

Ahojte, počul som, že korela sa dá naučiť rozprávať je to pravda? A aký je vhodný spôsob.. Prosím o radu na juraj.mokran94@gmail.com

Nevem

(Niki, 24. 7. 2011 15:27)

mozem ju krmit aj piskotami lebo kamaratka ma aj papagaja a mala moju korelu ale dala mi ju a krmila oboch piskotami

pomoc

(adka, 6. 6. 2010 14:33)

co mám delat jak mi sežere iba slunečnici

Kopirovana stranka

(Slash, 8. 1. 2010 21:51)

Cital som stranku agapornis,ic,cz a mena som videl na stranke agapornis.napady.net a admin ma agapornisa skraboskoveho ktory sa vola bono ved v menach pre papagaje je velkym BONO aspon to moholautor stranky zmenit. Tato stranka je kopirovana!!!!

NELEGÁLNÍ OBSAH

(Aerforce, 9. 6. 2009 22:22)

Dobrý večer,

na Vašem webu publikujete obsah stažený z webu agapornis.ic.cz. Autoři zmiňovaného webu Vám neposkytli autorská práva na kopírování textů. Žádáme okamžité stažení všech materiálů, které jste z daného webu zkopírovali. V opačném případě využijeme jiných prostředků.

vtaaak:D

(mimo, 3. 1. 2009 8:55)

skoi imto lbo toje slane a sldke a nepropieva im to

Kiko

(Miso, 30. 6. 2008 8:34)

ja si myslím že neškodí.. môj papagaj ma už 17 rokov a tiež mu to chutí.. podľa mňa zvieratá vedia čo možu a čo by im uškodilo..

vtaaak:D

(zanet, 13. 4. 2008 10:50)

caute chcela by som sa spytat ohladom tej stravy...aj mojej korele chuti skoro vsteko od keksov az po cipsy len som sa chcela spytat ci jej to neskodi?dakujem

čo žerie môj Pepíno

(Dada, 5. 3. 2008 18:52)

Ahoj! Žerie všetko čo je popísané vyššie, ale i zeleninu, ovovie/okrem žltého grepu/, mäso, ryžu, všetky orechy, zbožňuje rezance. Najradšej je z môjho taniera. Zistila som, že za chrbtom mi pije a je slepačí vývar aj s rezancami! Naozaj zje skoro všetko čo dostane, aj čo si nájde. papa

co mam davat jest korele

(lukas, 21. 2. 2008 19:25)

s cim mam krmit svoju korelu??????

Lola

(lola19, 28. 1. 2008 16:23)

Ahoj moja korela jedava aj rozdrvene piskoty očividne jej to chuti ale niekedy som sa k nej postavila s papierom......a odhrizla a ziedla mi z neho 3 cm. Cawko !

Kiko

(Miso, 22. 1. 2008 10:45)

zdravím.. tak ja mám tiež korelu.. je mu 17 rokov a on nielenže žerie proso, slnečnicu atď ale aj mäso (rád obžúva kosti), rezance, chipsy, piškoty, ryžu.. :o)