Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHOROBY

Mezi nejčastější nemoci koriel patrí:

-dá sa im jednoducho predchádzat dobrou hygienou a čistením klietky!!!!

Parazity:

Mezi nejčastější parazity patří všenky, perožrouti, mšice, čmelíci. Proto je potřeba v chovu přísná hygiena. Existují na to speciální přípravky, které koupíte v chovatelských potřebách.

Vytrhávání peří:

Je to velice nepříjemná choroba, kdy papoušek vytrhává peří sám sobě. Takové chování se těžko léčí. Může být způsoben nedostatkem vitamínů nebo ztrátou partnera. I když na to existují různé přípravky tak je potřeba navštívit veterináře.

Giardioza (Giardia intestinalis):

Jde o parazitární onemocnění trávicího aparátu. K nákaze dochází z infikovaného trusu. Nejčastějšími příznaky této zákeřné nemoci je hubnutí, suchá kůže, nebo vytrhávaní peří. I na tuhle nemoc existují různé přípravky, ale vždy bychom měli navštívit veterináře.

Tumory:

Jde o nádorovou nemoc. Může vznikat na těle jako výrůstky nebo ve vnitř v těle. Musí být operativně odstraněn.

 

Tuberkulóza:

Původem této nemoci jsou baktérie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Tuto nemoc může roznášet i infikovaný pták. Příznakem je hubnutí. Bohužel neexistují na to žádné léky.

Pseudomor (NCD):

K nejčastějším příznakům této nemoci jsou potíže s dechem, nachlazení, ochrnutí, nepřijímání potravy. Tuto nemoc dokáže určit jen vyšetření. Proti této nemoci nejsou léky.

Chlamydioza (baktérie rodu Chlamyda):

Původcem této nemoci jsou baktérie, které můžou být v nakažené potravě nebo vodě. Jde o nemoc, která může být přenesena i na člověka (je i smrtelná). Příznaky jsou krvavé výměšky, výtoky z nosu a očí nebo dýchací, střevní a rozmnožovací problémy. Ptáci se můžou nakazit především trusem a od ostatních sekretů. Proto je třeba zabránit fekální kontaminací krmítka a napáječek.

PBFD (psittacine beak and feather disease):

Jde o zákeřnou nemoc kdy dochází k poruše peří a zobáku ptáka. Ptáci jsou na některých místech holí. Vir probíhá v řadě vnitřních orgánů (játra, slezina). Proti této nemoci nejsou léky.

Červi

Jde o nákazu, kterou můžeme určit podle krvavých výměšků, hubnutí. Proto je potřeba v chovu přísná hygiena. Léčí se odčervením.

 

Přerůstající drápky:

Přerůstající drápky postihuje většinou ptáky, kteří žijí v bytě a nemají vhodné bidla na sezení. Když drápky příliš přerostou nemohou prsty zaujmout vhodné postavení. Pak dochází k zánětům. Proto je třeba dávat pozor na velikost drápku a pravidelně je zastřihovat. Je zapotřebí postupovat opatrně.

Zadržené vejce:

Jde o neschopnost samičky snést vejce. Většinou se jedná o příliš mladé samičky, nebo o snášení v zimním období. Kloaka je dost úzká a svaly nejsou schopné vytlačit vajíčko. Pták potom špatně létá a vejce je možné zjistit nahmatáním. Pomoci můžeme masírováním jedlým olejem a to krouživými pohyby. Je dobré takovou to samičku umístit do oddělené klece.

.....